Wieści z powiatu nowosolskiego | |poniedziałek, Luty 12, 2024
Jesteś tutaj: Home » Powiat nowosolski » Gmina Nowa Sól » Wicepremier Gowin gościł dziś w Przyborowie. Będzie nowa szkoła! [WIDEO]

Wicepremier Gowin gościł dziś w Przyborowie. Będzie nowa szkoła! [WIDEO] 

2 mln zł wynosi dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego do rozbudowy szkół podstawowych w Przyborowie i Lubieszowie. 13 listopada wmurowano akt erekcyjny w mury placówki w Przyborowie. – To dowód na to, jak wiele dobrego mogą zrobić dla mieszkańców dobrzy samorządowcy – mówił obecny na uroczystości wicepremier Jarosław Gowin. Marszałek Elżbieta Anna Polak podkreśliła, że wsparcie dla inwestycji w edukację jest jednym z priorytetów samorządu województwa lubuskiego.

Materiał filmowy

 

W największej miejscowości w gminie Nowa Sól, w liczącym 1400 mieszkańców Przyborowie, wiele się ostatnio dzieje. – Pamiętam, jak dwa miesiące temu otwieraliśmy tu nowe przedszkole. Dziś jesteśmy na placu budowy szkoły. My tu mamy, panie premierze, taką babską solidarność – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak zwracając się do wiceprezesa rady ministrów Jarosława Gowina podczas uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego w mury Zespołu Szkół w Przyborowie. Inwestycja zyskała dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020. W sumie inwestycje oświatowe w gminie Nowa Sól (szkoła w Przyborowie i Lubieszowie) kosztują ponad 3 mln zł.

– Nie ukrywam, że mieliśmy w gminie problem oświatowy, ale dzięki tym inwestycjom zostanie rozwiązany raz na zawsze. Robimy to kompleksowo – od przedszkola po szkołę podstawową. Nie byłoby tego, gdyby nie wsparcie marszałek Elżbiety Anny Polak, za które bardzo dziękuję. To dzisiejsze wydarzenie i obecność tylu gości potwierdza, że droga, którą objęłam dwa lata temu, bo wtedy zapadła decyzja o rozbudowie szkoły, była jak najbardziej słuszna – mówiła wójt gminy Nowa Sól Izabela Bojko.
Marszałek Polak zaznaczyła, że gmina złożyła bardzo dobry projekt, który uzyskał najwyższą ocenę – stąd więc dofinansowanie z RPO. – Pani wójt bardzo dobrze wybiera priorytety i zadania. Nie ma lepszego wyboru jak inwestycja w człowieka. Bardzo się cieszę, gdy gminy mają takie spojrzenie na zadania samorządu. Projekty edukacyjne wpływają na jeszcze lepszy rozwój regionu lubuskiego – podkreślała marszałek Elżbieta Anna Polak.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin zaznaczył, że Przyborów jest wyjątkową gminą w Polsce, w której szkoły się buduje, a nie zamyka. – To jest unikalne w skali całego kraju. Gratuluję pani wójt i pani marszałek. To przykład dobrej współpracy samorządów. Oby cała Polska wyglądała tak jak Przyborów – mówił  przedstawiciel rządu. Następnie zreferował założenia polityki rządowej dotyczące rozwoju edukacji. Odpowiedział też na pytania dzieci, które były ciekawe, jakiemu klubowi sportowemu kibicuje, co sądzi o polityce, czy często bierze udział w takich uroczystościach, jak ta w Przyborowie.
Podczas konferencji prasowej minister Gowin opowiedział o idei uniwersytetów dla dzieci. – Program uniwersytetu młodego odkrywcy to jeden z elementów wsparcia edukacji. Uniwersytety powinny wyjść poza swoje mury, docierać do małych gmin i tu na miejscu wzbudzać wśród dzieci zainteresowanie nauką. Na razie w województwie lubuskim działa jeden taki uniwersytet, przy Akademii Gorzowskiej. Mam nadzieję, że będzie ich więcej, bo rusza druga edycja programu. Można zdobyć grant w wysokości pół mln zł. Do już istniejących uniwersytetów i nowych trafi 20 mln zł – podkreślał J. Gowin.
Marszałek Polak dodała, że bardzo podobają się jej projekty dotyczące edukacji. – Przeznaczamy na te cele duże środki. Mamy program Młodzi On Life, w ramach budżetu inicjatyw obywatelskich rozdysponowaliśmy 1 mln zł, wpłynęło 700 projektów i jestem przekonana, że takich inicjatyw powinno być więcej. Mamy 1500 stypendystów: przyznajemy stypendia artystyczne, socjalne, naukowe. Poprawiamy infrastrukturę w zakresie edukacji – wyliczała marszałek.
Na koniec uroczystości dzieci miały nie lada gratkę – do ich szkoły przyjechało Centrum Nauki Kopernik z 15 interaktywnymi stoiskami do poznawania nauki poprzez zabawę.

źródło: lubuskie.pl

 

Dodaj komentarz


5 × jeden =