Wieści z powiatu nowosolskiego | |poniedziałek, Luty 12, 2024
Jesteś tutaj: Home » Top info » Czy niedaleko Nowej Soli zamieszkały wilki?

Czy niedaleko Nowej Soli zamieszkały wilki? 

wilki

Nie ulega wątpliwości, że kiedyś przebywały w niej stale. Potem zniknęły, a w ostatnich latach wilki odwiedzały d. Puszczę Tarnowską od czasu do czasu. Leśnicy twierdzą, że podczas takich odwiedzin patrol złożony z trzech wilków w układzie przypominającym wojskową tyralierę maszeruje sobie od Odry w kierunku wschodnim do brzegów Jeziora Tarnowskiego, a następnie wraca i znika. Najpewniej w Borach Dolnośląskich.

Niedawno miałem jednak okazję rozmawiać z myśliwymi, których napotkałem w okolicach Wysokiej Hali. Po powitaniu okazało się, że “bór nie darzy” i niczego nie upolowali. Kiedy potwierdziłem, że sam ostatnio nie widuję jeleni, które wcześniej zdarzało się spotykać dość często i jest to najpewniej skutek prowadzonych w pobliżu łowiska prac wiertniczych, panowie myśliwi zdecydowanie wykluczyli taką hipotezę. Ich zdaniem, ubytek leśnych zwierząt spowodowany jest aktywnością wilków, które zamieszkały już w Puszczy na stałe. Trochę zaskoczył mnie kategoryczny ton i pewność wynikająca z ich wypowiedzi.

Nie wiem, kto ma słuszność. Będę bardzo zobowiązany za miarodajne informacje w tej sprawie. Pamiętać też należy, że wilki w Polsce objęte są pełną ochroną i nie wolno na nie polować. Znawcy tych zwierząt twierdzą, że nie stwarzają one żadnego problemu dla ludzi, których po prostu unikają. Inaczej jest już ze zwierzętami domowymi. Dlatego udając się do lasu na spacer ulubionego czworonoga raczej nie zabierajmy. Także na smyczy. Wilki ich nie tolerują i obecność psa może sprowokować agresję.

Jan WOJTASIK / www.janwojtasik.pl

Odpowiedź do Czy niedaleko Nowej Soli zamieszkały wilki?

 1. Tadełusz

  Myśliwi niech nie wymyślają.
  W Polsce jest około 1000 wilków, samego jelenia szlachetnego zaś ponad 250 tysięcy.
  Jedna wataha (średnio 5 sztuk) zjada jednego jelenia (lub ekwiwalent) na tydzień.
  1000/5 = 200 watach
  52 tygodnie x 200 = 10 400 jeleni rocznie
  Raptem 4% populacji i to tylko przy założeniu że jedzą tylko jelenie.
  A tak nie jest, bowiem w diecie wilków są też sarny (liczebność 900 tysięcy do miliona) i dziki (plan odstrzału na 2015 to UWAGA 300 tysięcy).
  Fujary nie myśliwi, po prostu.
  Ja chodzę po lesie bez strzelby i regularnie widuję jelenie, sarny, dziki i łosie.
  (WPN, Puszcza Zielonka, Puszcza Notecka)

   

Dodaj komentarz


9 + jeden =