Wieści z powiatu nowosolskiego | |poniedziałek, Luty 12, 2024
Jesteś tutaj: Home » Bez kategorii » Hubertusa czas zacząć! [ZDJĘCIA]

Hubertusa czas zacząć! [ZDJĘCIA] 


Hubertus to święto jeźdźców oraz myśliwych organizowane przez tych pierwszych na zakończenie sezonu, a przez myśliwych na początku sezonu polowania jesienno-zimowego. Nazwa uroczystości pochodzi od imienia świętego Huberta, belgijskiego biskupa żyjącego na przełomie VII i VIII wieku. Legenda głosi, że podczas jednego z polowań ujrzał jelenia z krzyżem lśniącym między porożem. Zwierzę przemówiło do niego ludzkim głosem, wzywając go do porzucenia pogaństwa.

Do dziś w polskiej tradycji łowieckiej dzień św. Huberta jest okazją do polowania zbiorowego o charakterze szczególnie uroczystym, z zachowaniem historycznych wzorców i ceremoniałów. Wśród jeźdźców natomiast urządzana jest gonitwa, podczas której konno ściga się tzw. lisa, jeźdźca z ogonem przypiętym do lewego ramienia. Ten, kto go zerwie, wygrywa i ma prawo wykonać rundę honorową wokół miejsca pogoni.

Hubertus to święto koni i jeźdźców, okazja do spotkania się choć raz w roku w gronie znajomych z jeździeckiego świata. Dlatego już od wielu lat hubertusowy „sezon” zaczyna się już w październiku, a kończy pod koniec listopada. Często co weekend ludzie jeżdżą od stajni do stajni, na kolejne biegi. Nie inaczej jest również na terenie naszego powiatu.

Wczoraj (24.10) swoją uroczystość organizowała Stajnia Ługi. Uczestnicy imprezy brali udział w konkursach zręcznościowych, mogli skorzystać z okazji i sprawdzić się podczas jazdy konnej. Oczywiście była też gonitwa Hubertusa. Na koniec  przyszedł czas na zabawę oraz biesiadę przy ognisku.

Dodaj komentarz


6 × = czterdzieści dwa