Wieści z powiatu nowosolskiego | |sobota, Sierpień 18, 2018
Jesteś tutaj: Home » Miasto Nowa Sól » Tyszkiewicz odbiera Złoty Krzyż Zasługi. Dlaczego dopiero teraz? [ZDJĘCIA]

Tyszkiewicz odbiera Złoty Krzyż Zasługi. Dlaczego dopiero teraz? [ZDJĘCIA] 


Na piątkowej sesji Rady Miasta prezydent Wadim Tyszkiewicz odebrał z rąk wojewody Złoty Krzyż Zasługi. Odznaczenie przyznał mu w 2011 roku za działalność na rzecz potrzebujących Bronisław Komorowski, lecz dopiero dziś trafiło do Nowej Soli.

- Chciałbym zauważyć , że 2014 rok to taki rok szczególny. Rok w którym będziemy świętować 25 rocznicę odzyskania niepodległości. To odzyskanie niepodległości to odzyskanie suwerenności, a odzyskanie suwerenności to tak naprawdę odzyskanie samorządnej Polski. Samorządna Polska to jest to co się nam najbardziej udało – mówił wojewoda Jerzy Ostrouch.

Dodał, że w kreowaniu samorządowego kraju udział mieli wszyscy radni, lecz prezydent Nowej Soli miał w tym udział szczególny. – Panie prezydencie chciałbym pogratulować tego zaszczytnego odznaczenia, chciałbym życzyć żeby Pan tak jak do tychczas robił dla społeczności Nowej Soli to, co jest wzorem dla innych samorządów naszego województwa – gratulował wojewoda. Krzyż Zasługi został przyznany Prezydentowi Nowej Soli w 2011 roku za zasługi w działalności na rzecz osób potrzebujących. Odznaczenie przyznał prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

- Panie Wojewodo, chciałem serdecznie podziękować. Jest mi miło, że akurat z pana rąk otrzymałem to zastrzytne odznaczenie, Myślę, że to jest odznaczenie może personalnie dla mnie, ale jest związany z tym, że władze nadszego kraju i władze województwa dostrzegaja to co udaje nam się zrobić w Nowej Soli – skomentował przyznanie krzyża zasługi Wadim Tyszkiewicz. Prezydent dodał, że traktuje to jako uhonorowanie wszystkich nowosolan i współpracowników, dzięki którym miastu udało się dojść do miejsca w którym jest dzisiaj. – Nowa sól wyjątkowo trudno przeszła okres transformacji i mieliśmy trudne chwile, trudne lata. Myślę, że najgorze mamy zasobą i wspólnie budujemy przyszłość naszego miasta – dodał Tyszkiewicz.

W uzasadnieniu przyznanego blisko trzy lata temu wyróżnienia czytamy m.in., że Tyszkiewicz przyczyniając się do powstania w mieście Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i ściągając do Nowej Soli inwestorów przyczynił się do znacznego spadku bezrobocia w regionie. A także zmodernizował drogi, czy wyremontował nowosolski port. Złoty Krzyż Zasługi trafił do wojewody kilka lat temu, jeszcze za czasów, gdy to stanowisko piastował Marcin Jabłoński. Protokół wymagał, aby głowa województwa wręczyła odznaczenie osobiście i przez dłuższy czas samorządowcom nie udało się spotkać. Wyróżnienie trafiło do prezydenta podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta. Jak to mówią „lepiej późno, niż wcale!”.

Odpowiedź do Tyszkiewicz odbiera Złoty Krzyż Zasługi. Dlaczego dopiero teraz? [ZDJĘCIA]

  1. TomeNS

    Szkoda, ze order trafil do nas dopiero po latach. Czyzby poprzedni wojewoda zazdroscil prezydentowi?

     

Dodaj komentarz


siedem − 3 =