Wieści z powiatu nowosolskiego | |sobota, Sierpień 18, 2018
Jesteś tutaj: Home » Miasto Nowa Sól » Miasto da komputery i zapłaci za internet. 360 pecetów dla mieszkańców

Miasto da komputery i zapłaci za internet. 360 pecetów dla mieszkańców 

Dziecko przy komputerze. Fot: sxc.hu

Dziecko przy komputerze. Fot: sxc.hu

360 komputerów podłączonych do internetu dostaną do dyspozycji nowosolanie. Ponad 1/3 trafi do domów mieszkańców, reszta stanie w szkołach i instytucjach miejskich.

Według Marka Kotarby, naczelnika wydziału społeczno-administracyjnego nowosolskiego magistratu na bezrobocie w naszym mieście cierpi ok. 24% mieszkańców. Z tego wynika, że prawie co czwarty z blisko 39 tys. mieszkańców miasta nie może sobie pozwolić na zakup komputera.

Za blisko 2 miliony złotych pozyskane z przeciwdziałania wykluczeniu Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka miasto kupi 360 komputerów. – W ramach realizacji tej inwestycji jest zakup komputerów. 150 komputerów dla mieszkańców miasta i gospodarstw domowych, prawie 210 komputerów dla naszych jednostek poległych. W tym po 20 komputerów dla szkół i po 10 takich komputerów dla naszych instytucji kultury – tłumaczy Beata Kulczycka, naczelnik wydziału integracji europejskiej i promocji.

Po podzieleniu otrzymanej dotacji na ilość urządzeń wychodzi, że jeden komputer będzie kosztował ponad 5,5 tys. zł. To jednak nie do końca tak. Inwestycja nie kończy się na samym zakupie sprzętu, to także dostęp do internetu oraz inne usługi. – W ramach tego projektu jest serwisowanie sprzętu, jest usługa związana ze szkoleniami dla tych osób, ale również jest zapewnienie na rok projektu dostępu do internetu. Natomiast my jako gmina będziemy ten dostęp do internetu zapewniać jeszcze 5 lat od momentu zakończenia projektu – dodaje Kulczycka. Jak szacuje sam koszt zakupu komputerów wyniesie ok. 1,2 miliona zł.

Komputery trafią do najbardziej potrzebujących mieszkańców miasta. - Będą to rodziny, dzieci i młodzież ucząca się, która pozostaje w trudnej sytuacji materialnej. Na pewno będziemy brali pod rozwagę kryterium niepełnosprawności, rodzin zastępczych, czy dobre wyniki w nauce – tłumaczy naczelnik. Rekrutacja ruszy w kwietniu, miesiąc wcześniej powinien pojawić się regulamin przyznawania wsparcia. Do końca czerwca miasto chce wytypować osoby, aby zorganizować przetarg.

-Trzeba wziąć na siebie dużą odpowiedzialność za ludzi, którzy niekoniecznie muszą być odpowiedzialni. To trafi do różnych rodzin. Do rodzin i ubogich i patologicznych, a okres trwałości projektu trzeba utrzymać – mówi Wadim Tyszkiewicz, prezydent miasta. Swojego czasu głośno było o podobnym projekcie w Wolsztynie. Mieszkańcy opowiadali, że komputery przyznane w ramach pomocy… leżały w lombardzie. – Różne były przypadki związane chociażby z zaginięciem tego sprzętu.My byśmy chcieli tego uniknąć, więc każda rodzina która uzyska taki sprzęt musi się spodziewać, że będzie przez nas kontrolowana w zakresie jego użytkowania i stacjonowania – dodaje Kulczycka.

Do szkół i reszty placówek trafią komputery stacjonarne. Dla rodzin miasto rozważa zakup laptopów, ale to jak wiadomo wiąże się z większą możliwością zaginięcia komputera. We wrześniu, po szkoleniach dotyczących obsługi sprzęt trafi w bezpłatne użytkowanie mieszkańców. Prócz szczęśliwców, którzy dostaną go w pierwszej turze pozostali również mają szansę. Jak informują przedstawiciele magistratu zostanie sporządzona również lista rezerwowa. Jeśli okaże się, że ktoś zrezygnuje z pomocy, lub wyprowadzi się z miasta (wsparcie skierowane jest tylko dla mieszkańców Nowej Soli) komputer trafi do rodzin z rezerwy.

- Apelujemy do mieszkańców, żeby faktycznie te wnioski które do nas trafią były wnioski obiektywnie prawdziwe , żeby to było pomoc dla rodziny a nie kolejny komputer w rodzinie – mówi Beata Kulczycka.

Dodaj komentarz


5 + pięć =