Wieści z powiatu nowosolskiego | |poniedziałek, Luty 12, 2024
Jesteś tutaj: Home » Powiat nowosolski » Kożuchów » W Kożuchowie runął fragment zabytkowej wieży ciśnień [ZDJĘCIA]

W Kożuchowie runął fragment zabytkowej wieży ciśnień [ZDJĘCIA] 


Dziś w nocy odpadł fragment elewacji korony kożuchowskiej wieży ciśnień. Opierzenie, które stracił zabytek miało ok. 10 metrów kwadratowych.

Ponad stuletnia wieża ciśnień, która stoi przy ul. Szprotawskiej w Kożuchowie od dawna niszczeje. Dziś ok. godz 02:00 w nocy oderwała się część jej kopuły. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Strażacy nie znaleźli ofiar pod gruzami wieży. Przyczyną tragedii była prawdopodobnie niewłaściwa konserwacja zabytku, który od wielu lat niszczeje. Teren jest odgrodzony, trwa sprzątanie szkód. Kożuchowski Uskom, który korzystał z wieży twierdzi, że zdarzenie nie ma wpływu na jakość podawanej wody i spółka nie zaprzestanie usług w tym zakresie.

 Wieża ciśnień została wybudowana w 1908 roku. Ma 38,90 metrów wysokości i stoi w najwyższym punkcie miasta. Sąsiaduje z ciągiem starych fortyfikacji miejskich. Dlatego nadano jej formę imitującą wieżę zamkową (blanki, nadwieszenie partii zbiornika). W tym kontekście obiekt stanowi przykład maskowania funkcji inżynierskich dzieła historycznymi kostiumami, nawiązującymi w tym przypadku do średniowiecznego budownictwa obronnego. Wieżę wykonano z cegły klinkierowej, z której uformowany jest również detal architektoniczny. Zwężający się ku górze trzon, wzniesiony na planie koła, podtrzymuje zbiornik.  Na trzonie spoczywa część górna, walcowata, kryjąca zbiornik. Elewacje klinkierowe urozmaicone są ciosami piaskowca. Na szczycie budowli umieszczono płaskorzeźbę z herbem miasta i wstęgą, na której widnieje data 1908.

Miasto od wielu lat stara się o dotację na remont zabytku. Do tej pory bezskutecznie. Konstrukcja nośna wieży jest nienaruszona, ale budowla wymaga gruntownego remontu. Mamy nadzieję, że tym razem wreszcie znajdą się pieniądze.

7 Odpowiedzi do W Kożuchowie runął fragment zabytkowej wieży ciśnień [ZDJĘCIA]

 1. jacob

  Pewnie pieniądze jak na wszystko w tym kraju znajdą się jak komuś spadnie coś na głowę i będzie dym.

   
 2. miejscowy

  bo w Kożuchowie to burmistrz nasz zajmuje się tylko walką o własną pensję, taki Bytom Odrzański nigdy by do tego nie dopuścił.

   
 3. tu.miki

  Przed rokiem zawaleniu uległa wieża w Otyniu, teraz kolejna podobna tragedia w Kożuchowie. Póki nie będziemy wyrzucać burmistrzów za takie numery to wciąż będą nam się sypać zabytki, przypominam że p.Kaczmarek dalej rządzi w Otyniu…

   
 4. wolf

  Proszę państwa burmistrz burmistrzem ale przypominam o istnieniu funkcji Państwowego Konserwatora Zabytków który ma przedstawicieli w terenie w postaci Wojewódzkich Konserwatorów.Pytanie gdzie byli wprawdzie 1908r to może nie jakiś wielki zabytek ale zawsze.

   
 5. anonim

  Do Kożuchowa strach jechać. Najpierw basteja, teraz wieża…

   
 6. Pingback: Remontują zabytkową wieżę ciśnień. Zobacz, jak będzie wyglądała - Nowosolskie.info

 7. Pingback: Kto stracił, a kto zyskał? Tworzymy podsumowanie roku [KONKURS] - Nowosolskie.info

Dodaj komentarz


6 + = dziesięć