Wieści z powiatu nowosolskiego | |wtorek, Styczeń 22, 2019
Jesteś tutaj: Home » Ludzie i kultura » Kultura » Stocznia kontra pasja [ZDJĘCIA]

Stocznia kontra pasja [ZDJĘCIA] 


W Głogowie są kajakarze-pasjonaci, w Cigacicach śpiewają szanty, a co takiego kryje w sobie Nowa Sól? Zobacz, jak nasze miasto wypadło na tle innych miejscowości nad Odrą.

Członkowie poznańskiego stowarzyszenia Kod_Krowa pływali latem po Odrze prowadząc warsztaty filmowe. Odwiedzili pięć miast: Głogów, Nowa Sól, Cigacice, Krosno Odrzańskie, Kostrzyn nad Odrą. W każdym z nich poprowadzili warsztaty filmowe i postarali się dotrzeć z kamerą do ciekawych miejsc regionu. Do Nowej Soli dopłynęli na początku lipca. Wczoraj (15.09) zaprezentowali mieszkańcom naszego miasta efekty swojej pracy. Sam film opowiadał historię rzeki, oraz mieszkańców miast, którzy są z nią związani. A to dziś nie tylko piękne krajobrazy, oraz pasja kajakowania. To także ludzie, którzy żyli kiedyś dzięki Odrze. Ruiny zakładów, które kilkadziesiąt lat temu świeciły triumfy z uwagi na transport śródlądowy dziś straszą zapomniane. Na tle bardziej, lub mniej wesołej historii ludzi i miejsc zdecydowanie wysuwa się Nowa Sól. Kostrzyn nad Odrą śmieszy miejskimi fontannami w których kąpią się dzieci. Krosno Odrzańskie pokazuje historię ekipy łodzi „Strzyżyk”, która dba o oznakowanie rzecznych terenów. W Głogowie mamy miłośnika kajaków, który z pasją opowiada o swoim zajęciu. Cigacice witają nas napisaniem piosenki o miejscowości, którą śpiewają do kamery napotkani przechodnie. A Nowa Sól? Nowa Sól ma stocznię. Fragment i wspomnienie dawnej potęgi, która wciąż działa i ciekawi.

Podczas niedzielnego pokazu w Sali Teatralnej Im. R. Cieślaka mogliśmy obejrzeć dwa dzieła gości. Pokaz koncertowo-filmowy „Sen o rzece” powstały podczas podróży barką i zlepek etiud dokumentalnych wymienionych powyżej. Nowosolanie postanowili również odwdzięczyć się gościom dwoma punktami programu: projekcją filmu „Solanin” oraz monodramem „Fiszki Psychowienia” w wykonaniu Krzysztofa Sweredy.

Dodaj komentarz


6 × = dwadzieścia cztery