Wieści z powiatu nowosolskiego | |środa, Listopad 21, 2018
Jesteś tutaj: Home » Powiat nowosolski » Bytom Odrzański » Odra płynie pod prąd?

Odra płynie pod prąd? 

Około południa nadal przy brzegu osiadają pozostałości po tym, co płynęło kilka godzin wcześniej całą szerokością rzeki. Fot: Maja Nowak/NOWOSOLSKIE.info

Od miesięcy mieszkańcy Bytomia Odrzańskiego obserwują zanieczyszczenie płynące całą szerokością Odry. Zjawisko ma miejsce głównie w weekendy.

Zarówno mieszkańcy jak i przewoźnik z przeprawy łodzią w Bytomiu Odrzańskim zainteresowali się sprawą już mniej-więcej rok temu. Sytuacja ucichła, jednak teraz zanieczyszczenia widoczne na Odrze są coraz większe. W każdy weekend we wczesnych godzinach porannych niemal na całej szerokości Odry obserwujemy kożuch zanieczyszczeń. Płynie on wiele godzin jednak rano zazwyczaj zostaje ,,rozdmuchany” przez wiatr lub płynące Odrą jednostki. Sprawa została zgłoszona zarówno przez przewoźnika, Stanisława Chruświckiego jak i pracownika urzędu miasta w Bytomiu Odrzańskim. Pod koniec lipca sprawą zajął się Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Zielonej Górze. Zostały pobrane próbki do badania.

- Otrzymaliśmy zgłoszenie dotyczące zanieczyszczenia, zrobiliśmy zdjęcia, sprawę przekazaliśmy do Inspektoratu Ochrony Środowiska. Zostały pobrane próbki do badania. Czekamy na wyniki. Starostwo zorganizowało łódkę, którą popłynęliśmy w górę rzeki aby sprawdzić od którego momentu zaczyna się zanieczyszczenie. Dopłynęliśmy w okolice Głogowa. Wiemy, że nieczystości są wpuszczane do wody w woj. dolnośląskim. Nie pochodzą na pewno z woj. lubuskiego – mówi Tomasz Siekierkowski z urzędu miasta w Bytomiu odrzańskim.

Poznaliśmy już wyniki badania laboratoryjnego przeprowadzonego przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Zielonej Górze. Wiemy  jakiego pochodzenia są nieczystości, które pokrywają rzekę niemal każdego weekendu.

- Sprawa jest nam znana, powtarza się cyklicznie. Obecnie jest w nią zaangażowanych wiele służb, między innymi starostwo nowosolskie i głogowskie oraz Centrum Zarządzania Kryzysowego. Badania laboratoryjne wykazały podwyższoną zawartość fosforu co wskazuje na fakt, że jest to zanieczyszczenie organiczne. Sprawa jest wyjaśniana. Zwróciliśmy się o współpracę w odnalezieniu sprawcy i źródła zanieczyszczenia do woj. dolnośląskiego – tłumaczy Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska, Maria Małgorzata Szablowska.

Według relacji p. Stanisława, który o sprawie informował niejednokrotnie różnego rodzaju służby jeden z Panów który odwiedził Bytom zasugerował, że zanieczyszczenie może pochodzić z bytomskiej oczyszczalni ścieków. Jest to szczególnie zła wiadomość ponieważ oznaczałaby ona zmianę praw fizyki – Odra bowiem musiałaby płynąć pod prąd.

Odpowiedź do Odra płynie pod prąd?

  1. Pingback: Nowosolskie.info: Odra płynie pod prąd? Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Zielonej Górze

Dodaj komentarz


pięć + = 8